Ogólnopolskie warsztaty Muzyki Rozrywkowej Koluszki 2014

Ogólnopolskie warsztaty Muzyki Rozrywkowej Koluszki 2014 zakończone

Najlepiej struny brzmią w Koluszkach

„Dojdzie do tego, że niedługo zaczniemy mówić Łódź koło Koluszek a nie odwrotnie”- skomentował to, czego byliśmy świadkami podczas minionego weekendu (31. 01-02.02) jeden z wykładowców III Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Rozrywkowej w Koluszkach. Impreza, która już na stałe zakorzeniła się w naszym mieście, została zorganizowana przez Fundację Aktywności Twórczej dzieci i Młodzieży „ Pro Muza” przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Koluszkach.

warsztaty_koluszki_002 warsztaty_koluszki_003 warsztaty_koluszki_004 warsztaty_koluszki_005 warsztaty_koluszki_006 warsztaty_koluszki_007 warsztaty_koluszki_008 warsztaty_koluszki_009 warsztaty_koluszki_010 warsztaty_koluszki_011 warsztaty_koluszki_012

W warsztatach wzięło udział niemal 60 uczestników z całej Polski. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w klubie „Cztery Struny Świata”, w wytwórni filmowej „Mania Studio” a także w Bibliotece Miejskiej. W rozmowie z  Piotrem Żaczkiem,  wykładowcą zajęć z gry na gitarze basowej, dowiedzieliśmy się o dużej gościnności koluszkowian, z jaką spotkali się wszyscy, którzy tu przyjechali, a także  o wysokim poziomie samych warsztatów. - Ludzie, z którymi prowadzę zajęcia, pochodzą ze zróżnicowanych środowisk. Mam i zawodowych muzyków, i uczących się, będących, powiedzmy na średnio zaawansowanym poziomie, ale mam również w grupie początkujących- stwierdził Piotr Żaczek, muzyk, który na co dzień współpracuje z wokalistką Kayah, i grupą „Policjanci”. Wśród uczestników warsztatów zdecydowanie dominują panowie, chociaż płeć piękna jest także obecna. – Moje spostrzeżenie, co do dziewczyn jest następujące: w tym, co robią, jeśli chodzi o grę na instrumencie, są niezwykle dokładne, bardzo dobrze przykładają się do gry. Robią to i delikatnie, i dokładnie, jak kobiety- uznał Piotr Żaczek.

Uczestnicy Warsztatów Muzyki Rozrywkowej przyjechali do Koluszek z całej niemal Polski. – Mamy gości z Mikołajek, z Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Gdańska, Rybnika, Lublina, Krakowa Biłgoraju, Łęcznej, Warszawy, z Łodzi, Tomaszowa, Płocka, Skierniewic, i oczywiście z Koluszek- powiedział „TwK” pomysłodawca i organizator warsztatów, Hieronim Borowiecki. Na pytanie o region dominujący w kultywowaniu tradycji muzycznych, wykładowcy twierdzą, że niegdyś był to Śląsk, ale obecnie to już się zaciera. - Jeżeli chodzi o moich uczniów na warsztatach, to nie ma czegoś takiego, że dostrzegam ludzi z danego regionu, którzy graliby lepiej, niż inni- dodaje Piotr Żaczek.

Poza gitarą basową, na warsztatach uczestnicy biorą udział w zajęciach gry na perkusji, instrumentach klawiszowych, instrumentach dętych, gitarze klasycznej. Sporą grupę uczestników stanowią soliści, ćwiczący swój wokal pod kierunkiem doświadczonego wykładowcy, Aleksandry Królik z Krakowa, pedagogiem i wokalistką. Pani Aleksandra jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdzie uczy impostacji głosu.

Zamiarem organizatorów jest, by warsztaty w Koluszkach były kontynuowane. -Wiele zależy od pomocy innych, bez których wsparcia nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tak dużej imprezy- mówią organizatorzy.

Jedna z uczestniczek warsztatów, Ola Bębenek, która przyjechała z Olsztyna, wystawiła warsztatom bardzo pozytywną notę.- Biorę udział po raz pierwszy w tego typu warsztatach. Muszę przyznać, że są one prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Uczęszczam na zajęcia wokalne. Nasza instruktorka, pani Ola, jest profesjonalną wokalistką. Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy na temat śpiewu- powiedziała Ola Bębenek.

Czas trwania warsztatów muzycznych wypełniły 3 dni wytężonej pracy nad głosem i ćwiczeniem na instrumentach. W piątek, po zajęciach w grupach, wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu „Purple Onions”, sobota wypełniła ćwiczenia w grupach wokalno- instrumentalnych, których zakończeniem było „Jam Session”, wspólne śpiewanie z udziałem wykładowców. W niedzielę, po całodziennych zajęciach w grupach, z koncertem wystąpili uczestnicy III Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Rozrywkowej Koluszkach, którzy otrzymali dyplomy. Imprezę organizatorzy i wykładowcy ocenili bardzo wysoko. Na koncert finałowy, do klubu „Cztery Struny Świata” przybyło bardzo wielu miłośników muzyki rozrywkowej. Wśród gości był obecny także burmistrz Koluszek. Waldemar Chałat widział duże zaangażowanie wszystkich organizatorów. – Koncert w klubie „Cztery Struny Świata” oceniam w kategoriach bardzo ważnego wydarzenia na mapie kulturalnej naszego miasta. To miejsce ma swój wyjątkowy klimat. Z pewnością w przyszłości jeszcze nie raz będzie gościło wielu znanych muzyków. Liczę również, że warsztaty muzyczne na stałe wpiszą się w nasz lokalny pejzaż- powiedział „Tygodniowi w Koluszkach” burmistrz Koluszek.

O randze warsztatów niech świadczą nazwiska wykładowców: Aleksandra Królik, Jacek Królik, Daniel Tyszkiewicz, Piotr Żaczek, Marcin Saktura, Bartek Dyner, Michał Kowalski, Robert Luty, Przemek Kaczyński, Michał Kobojek.

Patronat nad  III Ogólnopolskimi Warsztatami Muzyki Rozrywkowej  Koluszki 2014 objął burmistrz Waldemar Chałat. Partnerami Warsztatów byli: Studio „Mania”, „CUDIM”, Biblioteka Miejska w Koluszkach i MOK w Koluszkach. Partnerzy medialni warsztatów, to: „Radio Łódź”, „Radio Lublin”, „Tydzień w Koluszkach”.

Osoby firmy i instytucje, które nas wparły:
Gmina Koluszki, Waldemar Chałat
Fundacja ProMuza, Wojciech Dyner
Miejska Biblioteka Publiczna, Ewa Oleksiak
Mania Studio
Cztery Struny Świata
Moto Centrum
Jarosław Niżnikowski
Sklep Ziel-Met
Multimex
Młyn Jakpol
Firma Bartek
Apteka Krszysztof Rżanek
Bartek Wroniszewski
Piotr Płociński
Szymon Mrozowski
Maciej Wochna
Marek Kołodziejczak
Tomasz Stachlewski
Igor Borowiecki
Kasia Adamska
Konrad Adamczyk
Marcin Francikowski

Zbigniew Komorowski "Tydzień w Koluszkach "